Blíži sa sezóna jabĺk – viete, ako ich správne skladovať?

Najlepší čas na zber jabĺk a ich uskladnenie je na prelome mesiacov september a október. V prípade, že máte chrumkavé a tvrdé jablká, tak je to polovica úspechu. Takéto jablká totiž vydržia aj niekoľko mesiacov. Druhú polovicu úspechu tvorí správne skladovanie. Ako ich teda skladovať tak, aby ostali chrumkavé?

Blíži sa sezóna jabĺk - viete, ako ich správne skladovať?
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na to, aké jablká idete skladovať

Akúkoľvek odrodu jabĺk si kúpite, ich uskladňovanie má jedno základné pravidlo: jablká vhodné na uskladnenie sú také, ktoré nemajú žiadne výrazné poškodenie. Nemali by byť teda obité, ani nahnité. Mäkké jablká sú znakom toho, že sú prezreté, preto by ste z nich čo najskôr mali spraviť detskú výživu alebo kompót k nedeľnému obedu. Mäkké jablká sú dobré aj do jablkového koláča. Jablká sa v domácnostiach najčastejšie skladujú v pivnici alebo v chladničke (ak pivnicu nemáte). Prvé, čo pred odložením jabĺk urobíte, by malo byť ich roztriedenie podľa zimnej a jesennej odrody. Najlepšie jablká na dlhodobé skladovanie majú hrubú šupku a sú chrumkavé a kyslé, tie sladšie dlho nevydržia.

Jablká dozrievajú aj mimo stromu najrýchlejšie

Z jabĺk nikdy násilím neodstraňujte stopky – tie bez stopiek totiž dlho nevydržia, pretože sa k nim rýchlejšie dostanú mikroorganizmy. Tiež odporúčame skladovať jablká priamo zo stromu, či už zo samozberu alebo vlastnej záhrady, pretože tie v obchode už skladované sú a nikdy neviete, ako dlho. Na skladované jablká nikdy nesmie dopadať priame slnečné svetlo, preto je lepšie uskladnenie na tmavých miestach, malo by tam ale byť vetrané. Ak ich dávate do chladničky, zabaľte ich do papierového obrúska alebo plastového sáčka s dierkami. Dajte pozor aj na to, aby neboli skladované súčasne s iným ovocím či zeleninou. Obsahujú totiž tzv. hormón dozrievania (čo je vlastne plyn), ktorý spôsobí, že všetko v ich okolí bude dozrievať rýchlejšie, a tak sa môže stať, že mrkva, ktorú ste pred dvoma dňami kúpili v obchode, bude po krátkom čase strávenom v spoločnosti jabĺk nahnitá.

Zužitkujte ich aj inak, než len do koláča alebo kompótu

Hnije vám v pivnici úroda, preto máte pocit, že nie je najlepší nápad uložiť tam jablká? Skúste jej steny natrieť vápnom, ktoré tomu môže pomôcť predísť. Stále si však dávajte pozor na plesne a baktérie, ktoré sa v pivniciach prirodzene nachádzajú. Skladujte preto jablká v drevených debnách a na policiach, nikdy nie na zemi. A ak už máte všetko doma založené uskladnenými jablkami, prečo si neurobiť doma sušené jablkové plátky? Sú nielen chutné, ale viete nimi nahradiť klasické zemiakové lupienky, takže chrumkanie k televízii už nemusí byť také nezdravé. Sušiť môžete aj v rúre, nemusíte kvôli tomu kupovať sušičku ovocia – na 50 stupňoch Celzia asi tri hodiny. Ak jablká nakrájané na plátky navyše pokvapkáte citrónovou šťavou a posypete škoricou, získate zdravú mňamku, ktorej určite nikto neodolá!