10 vecí, ktoré pri praní nikdy nerobte – alebo ako nepoškodiť svoju bielizeň

Každému z nás sa už občas podarilo znehodnotiť nejaký ten kus oblečenia nesprávnym spôsobom prania. Či už sme prali na príliš vysokej teplote, pomiešali rôzne farby dokopy alebo si pomýlili nádobky na prášok a aviváž, naša bielizeň sa nám asi veľmi nepoďakovala. Aké sú ale ďalšie najčastejšie chyby, ktoré pri praní bežne robíme?

10 vecí, ktoré pri praní nikdy nerobte - alebo ako nepoškodiť svoju bielizeň
(zdroj: unsplash.com)

Čítajte štítky aj návody

Štítok na oblečení na ňom nie je len tak pre nič za nič. Nájdete tam informácie o tom, aký materiál daný kus oblečenia obsahuje, pri akej najvyššej teplote sa odporúča prať, či ho môžete prať v práčke, alebo len v rukách a tiež informácie o možnosti žehlenia alebo bielenia. Vždy, keď idete prať, tak si poviete, že nebudete program spúšťať dvakrát a napcháte do práčky všetko, čo máte v koši na špinavú bielizeň? Ďalšia chyba! Opakované nadmerné naplnenie práčky zvyšuje nielen riziko jej poškodenia, ale aj možnosť, že bielizeň, ktorú po takomto praní z práčky vyberiete, budete stále škvrnitá a špinavá. V skutočnosti to vôbec nie je ekonomické a ani ekologické. Chybou je aj nedodržiavať odporúčané dávkovanie pracieho prostriedku a aviváže. Ak to s nimi preháňate, výsledkom môžu byť ich zvyšky zachytené na tkanivách odevov a tiež rôzne alergické reakcie, ktoré po kontakte s nimi nastanú.

Aviváž má svoje limity

Možno si myslíte, že v súčasnosti si už v obchode nemôžete kúpiť zlý prací prášok. Omyl – nemusí byť zlý vo všeobecnosti, ale nemusí sa ani hodiť na ten typ bielizne, ktorý ním chcete oprať. Napríklad na športové oblečenie z funkčných materiálov odporúčame určite kúpiť špeciálny prací prostriedok a neprať ho v práčke s ostatnými, bežnými odevmi. Rovnako tak sa na každé pranie nehodí ani aviváž. Aj keď príjemná vôňa, ktorú ponúka, nás láka priliať ju naozaj do každého prania, neodporúčame ju pridávať, ak periete spomínané športové oblečenie alebo froté uteráky a osušky. Aby ste mali istotu, že zničíte naozaj všetky mikróby, ktoré sa na vaše oblečenie nalepili a zároveň ho nemusíte prať na 90 stupňoch, pridávajte do prania aj dezinfekčné prostriedky. Ich absencia môže spôsobiť, že napríklad veľmi prepotené oblečenie alebo spodná bielizeň nebudú po vypraní dostatočne vyčistené.

Pozor na zipsy a gombíky

Patríte k tým, u ktorých beží práčka každý deň? Ani to nie je príliš dobré. Najmä materiály ako riflovina veľmi neobľubujú časté pranie a môžu sa tak zničiť. Nehovoriac o ekonomickom a ekologickom hľadisku. Nezabúdajte na bielizeň v práčke a nikdy neurobte to, že nastavíte pranie a na dlhší čas z domu odídete. Mokrá bielizeň totiž v bubne spôsobuje množenie baktérií a plesní a tiež nepríjemný zápach zatuchnutosti. Nikdy nenechávajte na oblečení rozopnuté gombíky a zipsy. Poškodzujú nielen steny práčky, ale aj ostatné odevy, ktoré sa s nimi práve perú, a tiež hrozí ich vyťahanie a odtrhnutie. No a na záver fakt, o ktorom vieme všetci, ale málokomu sa ho chce dodržiavať – údržba a čistenie práčky. V špinavej práčke žiadna bielizeň nebude čistá. Čistite bubon a plastové dávkovače, ale nezabúdajte ani na gumové tesnenie a raz za čas prečistenie zaneseného filtra.