Bez obličiek sme stratení – šesť vecí, ktoré im ubližujú

Jedným z najdôležitejších vylučovacích orgánov v našom tele sú obličky. Denne prefiltrujú obrovské množstvo krvi a vytvárajú aj moč, čo je ich primárnou funkciou. Ak fungujú správne, ani si nevšimneme, že ich máme. Ak ich však trápi nejaký problém, odzrkadlí sa to na našom celkovom zdraví. Čo škodí obličkám, a teda aj nám?

Bez obličiek sme stratení - šesť vecí, ktoré im ubližujú
(zdroj: unsplash.com)

Potrebujete na toaletu? Choďte!

Obličky z tela odstraňujú škodliviny, takže sú naozaj nonstop zaneprázdnené. Regulujú aj množstvo vody a minerálov v organizme. Prvú z vecí, ktorá im ubližuje asi najviac, dôverne pozná určite každý z nás. Je to odkladanie cesty na záchod – obzvlášť, ak sa ozve vo chvíli, kedy nemáme možnosť na toaletu ísť. Samozrejme, takáto situácia sa občas prihodí každému a nedá sa nič robiť, no v prípade, že ste len leniví po nutkaní na močenie odísť na toaletu, nerobte to. Môže to totiž zvyšovať tlak v močovom mechúre a prispievať k vzniku problémom s následným únikom moču. Tiež je zadržiavanie moču spojené so vznikom infekcie a množením baktérií. Snažte sa preto močový mechúr vyprázdňovať vtedy, keď je to potrebné.

Ani málo, ani veľa vody nepomáha

O dodržiavaní pitného režimu sa hovorí asi pri každom zdravotnom probléme a pri udržiavaní celkového zdravého životného štýlu. Ak nie je dodržaný, trpí celý organizmus, a preto aj obličky. Nedostatočný príjem vody má negatívny vplyv hlavne na filtráciu krvi a odvádzanie toxínov z tela. Obličky však nezaťažuje len to, keď nepijeme, ale aj keď pijeme príliš veľa. A teraz nehovoríme iba o alkohole (ktorého nadmerná konzumácia tiež škodí obličkám, pretože ich poškodzuje). Pri extrémnom príjme tekutín obličky jednoducho nestíhajú. A tak si najmä počas horúcich dní alebo pri športových aktivitách dávajte pozor na to, aby ste to s pitím vody neprehnali. Telo by sa malo udržiavať dostatočne hydratované, nie príliš.

Nejedzte presolené jedlá

Liek proti bolesti si občas dáme všetci. Niekto bez nich dokonca nedokáže vydržať, ak sa mu náhodou ozve migréna alebo bolesť zuba. Užívať ich v súlade s odporúčaným dávkovaním určite nie je škodlivé. Dávajte si však pozor na vedľajšie účinky, ktoré nastávajú pri nadmernom užívaní. Časté a nadmerné užívanie analgetík totiž môže ohroziť činnosť obličiek a vo vážnych prípadoch dokonca spôsobiť ich zlyhanie alebo rozvoj chronického ochorenia. Užívať by ste ich nemali vôbec, ak trpíte zníženou funkciou obličiek. Ani jesť veľa soli nie je prejavom zdravého životného štýlu. Spôsobuje to buď vysoký krvný tlak, vznik kardiovaskulárnych ochorení alebo poškodenie obličiek v podobe zníženia ich funkcie či močových kameňov. Obmedzte preto vo svojom jedálničku potraviny, ktoré sú soli plné, ako napríklad salámy, údeniny, instatné polievky, slané pochutiny alebo rôzne polotovary.