Dámy, hľadáte zázračnú bylinku? Vyskúšajte alchemilku!

O alchemilke už asi každá z nás počula v súvislosti so ženskými problémami. Odporúča sa nielen na bolestivú menštruáciu, ale aj zhoršenú funkciu vaječníkov a nastupujúcu menopauzu. Čo ste možno nevedeli o alchemilke je však to, že sa rovnako hodí aj mužom. Prečo?

Dámy, hľadáte zázračnú bylinku? Vyskúšajte alchemilku!
(zdroj: unsplash.com)

Hľadajte v čistom prostredí

Liečivá trvalka, ktorá dorastá do výšky až 25 centimetrov, sa nazýva aj kotryhel, ženský plášť alebo divý muškát. Pôvodom je z Anglicka, no dnes je už rozšírená po celom svete. Existujú viaceré druhy, všetky však majú rovnaké liečivé využitie. Alchemilku spoznáte podľa jej zelených laločnatých listov, žltých alebo žltozelených kvetov a súkvetí na dlhých stonkách, ktoré vytvárajú. Pokrytá je mäkkými chĺpkami. Ak si ju chcete nazbierať sami, mali by ste vedieť, že rastie len na čistých miestach. Nájdete ju na lukách, pri potokoch, na čistinkách, ale aj v riekach, keďže obľubuje mokrejšie vápencové pôdy. Občas sa vyskytuje aj na vyššie položených miestach, takže na ňu môžete natrafiť aj v horských oblastiach.

Aj na tráviace ťažkosti

Zbierať by ste z alchemilky mali jej kvety, listy alebo stonky. Kvety kvitnú skôr v lete a na jar, no v jeseni ešte stále môžete zbierať jej listy. Použiť by ste ju mali čerstvú, no pokojne si z nej aj nasušte do zásoby. To, čo z alchemilky robí zázračnú rastlinu, sú látky, ktoré obsahuje. Ide predovšetkým o flavonoidy, éterické oleje, silice aj organické kyseliny. Môžete však v nej nájsť aj vlákninu, vitamíny a minerály. Obsahuje tiež fytohormóny. Využiť tak môžete jej protizápalové, močopudné a dezinfekčné účinky. Nezmierňuje len menštruačné krvácanie a sprevádzajúce ho kŕče či výtoky, ale aj hnačky, zápchy alebo plynatosť. Účinná býva aj pri poraneniach kože, kožných chorobách alebo popáleninách.

Najlepší je čaj

Alchemilka sa hovorí ženská bylinka najmä preto, že posilňuje maternicu, prečisťuje rodidlá a zlepšuje plodnosť. Ako ju však do organizmu dostať? Jedným zo spôsobov je urobiť si alchemilkový čaj. Stačí vložiť jednu polievkovú lyžicu tejto čerstvej alebo sušenej rastliny do 4 dcl vriacej vody a nechať lúhovať okolo 20 minút. Teplý čaj pite dvakrát denne nalačno, najlepšie pred prvým jedlom dňa a pred večerou. Takýto čaj nebude mať účinok po prvom dni popíjania, ale musíte ho piť minimálne jeden až tri mesiace, kým sa vaše problémy nezačnú vytrácať. Častokrát sa alchemilka pre vyššiu účinnosť spája aj s inými liečivými bylinkami. V prípade ženských problémov je to napríklad rebríček obyčajný, ktorý v spojitosti s alchemilkou pomáha na nepravidelnú menštruáciu. Ak sa vám nechce zbierať ju po lúkach, hotový čaj z nej nájdete aj priamo v lekárni.